Obturacyjny bezdech senny u dzieci

kategoria ZDROWIE artykuł dodał - ""

Obturacyjny bezdech senny jest uważany za poważne zaburzenie. Dlatego jest tym bardziej niepokojący, gdy cierpi na niego najmłodszy członek rodziny. W tym artykule dowiemy się, jak wykryć ten problem, i jak go rozwiązać w możliwie najkrótszym czasie.

Chociaż może się wydawać, że obturacyjny bezdech senny nie jest częstym zaburzeniem, zgodnie z artykułem Konsekwencje konstruktywnego zespołu bezdechu sennego jest to stan o dość wysokiej częstości występowania. W przypadku dzieci może cierpieć na niego nawet 3% z nich.

Co to jest obturacyjny bezdech senny?

Ten rodzaj bezdechu, który występuje podczas snu u dzieci, powoduje częściowe lub całkowite zamknięcie dróg oddechowych. To znaczy, że kiedy śpią, w pewnym momencie przestają oddychać. Gdy tak się dzieje, zazwyczaj budzą się, co negatywnie wpływa na ich sen, powodując zmęczenie i senność w ciągu dnia.

W bezdechu sennym występuje blokada oddychania w nocy, która zakłóca fazy odpoczynku nocnego.

Powodów, dla których dzieci mogą cierpieć na to zaburzenie oddychania, jest kilka i zobaczymy je poniżej. Ważne jest jednak, abyśmy zwrócili szczególną uwagę na tę nieprawidłowość, która występuje podczas snu dziecka. Możliwe przyczyny powstania obturacyjnego bezdechu sennego:

  • Przerost migdałka gardłowego lub wyrośla adenoidalnego: gdy gruczoły adenoidalne (tkanka zlokalizowana w górnej części gardła) są zbyt duże, zmniejszają przestrzeń, przez którą przepływa powietrze.
  • Otyłość: nadmiar tłuszczu może powodować jego gromadzenie się w tkankach miękkich otaczających drogi oddechowe, powodując zwężenie prowadzące do bezdechu.
  • Choroby nerwowo-mięśniowe: mają tendencję do wykazywania utraty siły mięśniowej, która może powodować bezdech senny u dzieci. Choroby tego typu mają charakter progresywny.
  • Zespoły czaszkowo-twarzowe: ten typ wad rozwojowych może wpływać na drogi oddechowe, powodując zmiany i większą predyspozycję do bezdechu sennego.

Oznaki i objawy

Teraz, gdy znamy niektóre powody, dla których dzieci mogą cierpieć na obturacyjny bezdech senny, ważne jest, aby jak najwcześniej wykryć oznaki i objawy tego zaburzenia. Następnie, musimy bezzwłocznie poinformować pediatrę o następujących oznakach, które nie powinniśmy przegapić ani zbagatelizować.

Jedną z tych oznak może być chrapanie. Jednak dzieci mogą również mieć nocne poty bez wyraźnego powodu, mogą lunatykować lub cierpieć na nocne lęki. W konsekwencji tych nocnych objawów, dzieci zazwyczaj cierpią na nadpobudliwość, bóle głowy i deficyt uwagi w ciągu całego dnia.

dziewczynka z bezdechem
Jeśli występuje problem bezdechu sennego, dziecko może przejawiać chroniczne zmęczenie i inne problemy ze snem, takie jak lunatykowanie lub nocne lęki.

Jeśli dzieci twierdzą, że obudziły się w nocy, bo nie mogły oddychać lub boją się zasnąć z tego powodu, ważne jest, abyśmy zwrócili uwagę na wszelkie objawy, o których mówi dziecko.

Przekazanie tych informacji pediatrze pomoże rozpocząć leczenie tak szybko, jak to możliwe. Jak wskazano w artykule pozwoli to uniknąć innych powikłań, takich jak na przykład choroby sercowo-naczyniowe.

Leczenie bezdechu sennego

W zależności od tego, co powoduje bezdech senny, trzeba będzie zdecydować, jakiego rodzaju leczenie się wprowadzi. W przypadku, gdy przyczyną jest otyłość, dziecko powinno otrzymać specjalną dietę, która mu pomoże w utracie wagi.

Jeśli to nie rozwiąże problemu lub dziecko nie będzie w stanie schudnąć, inne opcje zostaną wzięte pod uwagę:

  • CPAP: to urządzenie, które zapobiega zapadaniu się dróg oddechowych w nocy. W tym celu dziecko musi spać z maską, która będzie połączona przez rurkę. Wywiera ona dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych.
  • Ustnik: to kolejna opcja i jest to urządzenie lub aparat doustny, które utrzymuje otwarte gardło dzięki temu, że szczęka jest skierowana do przodu, powodując to otwarcie. Ustnik zapobiega również chrapaniu.
  • Operacja chirurgiczna: w najcięższych przypadkach można wybrać operację (chociaż nie jest to powszechne). Może ona dotyczyć szczęki, szyi lub usunięcia tkanki w przypadku gruczołów adenoidalnych.

Wszystkie te opcje łagodzą objawy, o który pisaliśmy wyżej. Pozwalają też uniknąć sytuacji, w której jakość snu dziecka maleje ze względu na fakt, że nieświadomie przestaje oddychać w nocy.

Pamiętaj, że obturacyjny bezdech senny może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych, a nawet do nagłej śmierci. Dlatego rozpoczęcie właściwego leczenia tak szybko, jak to możliwe, jest niezbędne, aby zapobiec zagrożeniom dla zdrowia.

Świszczący oddech – jak wyleczyć go naturalnie? Świszczący oddech – jak wyleczyć go naturalnie? Aby wyleczyć problem zdrowotny, jakim jest świszczący oddech, możesz wypróbować domowe metody i naturalne remedia. Są one skuteczne i bezpieczne. Przeczytaj więcej »

The post Obturacyjny bezdech senny u dzieci appeared first on Krok do Zdrowia.

Zródło: krokdozdrowia.com

Wyraź swoją opinię

  Subskrybuj  
Powiadom