Ciężki sprzęt blokował przejazd kolejowy w okolicach Pruszkowa. Podwykonawcy Astaldi żądają pieniedzy [video]

kategoria USA artykuł dodał - ""

Przedstawiciele Polskich Linii Kolejowych zapowiadają, że zrobią wszystko, by jak najszybciej zakończyć protest dawnych podwykonawców firmy Astaldi. Przed południem ciężki sprzęt zablokował przejazd kolejowy w miejscowości Parzniewo w okolicach Pruszkowa. Jest to dojazd do Centralnej Magistrali Kolejowej, obecnie najnowocześniejszej linii w kraju. Zablokowany został ruch podmiejski i dalekobieżny. Pociągi dalekobieżne jeżdżą objazdami, między innymi przez Radom. Ruch podmiejski został ograniczony i częściowo zastąpiony komunikacją autobusową. Przewoźnicy wzajemnie honorują swoje bilety.

Rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych powiedział IAR, że w tej chwili są rozważane różne scenariusze, nie wykluczył, że przedstawiciele PLK pojadą do protestujących. Wcześniej przedstawiciele Polskich Linii Kolejowych zapraszali podwykonawców na rozmowy do siedziby spółki w Warszawie.

Podwykonawcy zapowiadają, że będą blokować trasę do skutku, czyli do momentu wypłaty pieniędzy za wykonaną pracę. Firma Astaldi boryka się z problemami finansowymi. Uzyskała sądowe zabezpieczenie przed wierzycielami i dlatego wypłatą pieniędzy dla podwykonawców zajęły się Polskie Linie Kolejowe. Firma zeszła z placu budowy remontowanego odcinka na trasie Warszawa – Lublin. Włosi modernizują w Polsce trasę z Zakopanego do Warszawy. Budują też fragment południowej obwodnicy stolicy.

Polskie Linie Kolejowe mają wypłacić podwykonawcom 140 milionów złotych. Dotychczas wypłaciły 70 milionów. Właściciele polskich firm oskarżają PLK o opieszałość w wypłatach. Kolejarze tłumaczą, że w dostarczanych przez firmy dokumentach są braki i konieczne jest ich uzupełnienie.

 

Aktualizacja:

 

 


Warszawa: Paraliż na Dworcu Centralnym. Opóźnienia, odwołane pociągi i objazdy

 

Opóźnienia pociągów PKP. Ze względu na protest podwykonawcy firmy Astaldi i zablokowanie przejazdu kolejowego w Parzniewie pod Pruszkowem, pociągi na trasie Warszawa – Grodzisk Mazowiecki, Kraków, Łódź są opóźnione, odwołane lub skierowane na objazdy. Utrudnienia dla pasażerów podróżujących z dworców w Warszawie. 

 

Jak poinformował nasz reporter, który jest na Dworcu Centralnym – „Z głośników rozbrzmiewają komunikaty dotyczące utrudnień związanych z nielegalną blokada torów. Cześć pociągów kursowało będzie trasami okrężnymi, a niektóre kursy zostały odwołane całkowicie. Występuje tez sporo opóźnień – niektóre z nich sięgają nawet 120 minut. Na dworcu nie ma na razie tłumu oczekujących pasażerów, ale prawdopodobnie w popołudniowym szczycie sytuacja się pogorszy”.

 

Od godziny 11:00 do odwołania nie kursują pociągi na trasie Warszawa – Łódź Fabryczna – Warszawa. Niektóre pociągi kierowane są na trasy zmienione: Połączenia Bielsko-Biała – Gdynia; Kraków – Warszawa; Gdynia – Gliwice jeżdżą trasą przez Czachówek.

 

Aktualizacja: „O godzinie 14:00 przywrócony został ruch pociągów pomiędzy Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, Krakowem i Łodzią. Możliwe jest kursowanie pociągów przez miejscowość Parzniew. Duże zmiany w rozkładzie spowodowane zablokowaniem przejazdu kolejowo-drogowego będą odczuwalne do końca dnia. Na stacjach i przystankach podawane są bieżące informacje, w pociągach informacji udzielają drużyny konduktorskie” – podaje PKP.

 

Jak poinformowało PKP – „Dworce są przygotowane na przyjęcie podróżnych. W przypadku ewentualnych opóźnień sięgających ponad 120 min pasażerom oczekującym na pociągi będą wydawane poczęstunki.”

 

Ze względu na problemy, wprowadzono nadzwyczajne, wzajemne honorowanie biletów:

 

 

    • Bilety Kolei Mazowieckich – PKP Intercity, na całej sieci kursowania pociągów Kolei Mazowieckich. Honorowanie dotyczy wyłącznie pociągów kategorii TLK i IC przewoźnika PKP Intercity. Pociągi PKP Intercity zatrzymują się na stacjach wyznaczonych w ich rozkładzie jazdy.

 

    • Obowiązuje wzajemne honorowanie biletów KM, PKP Intercity i ZTM w autobusach i tramwajach ZTM Warszawa i SKM Warszawa w I i II strefie biletowej.

 

    • Od godz. 11:15 wprowadzone zostaje honorowanie wszystkich ważnych biletów Kolei Mazowieckich – KM w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) na całej linii WKD. Obowiązuje honorowanie biletów PolRegio w pociągach Kolei Mazowieckich – KM na odcinku warszawa Wschodnia – Skierniewice – Warszawa Wschodnia.

 

 

Opóźnienia i odwołania pociągów to skutek protestu podwykonawców Astaldi. W związku z problemami z wyegzekwowaniem ogromnych długów, firma przy pomocy trzech ciężarówek zablokowała przejazd kolejowy przy budowanym nowym przystanku kolejowym w Parzniewie pod Pruszkowem.Pociągi zatrzymały się około pól kilometra od przejazdu.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/as +

fot. https://twitter.com/horwatk

Wyraź swoją opinię

  Subskrybuj  
Powiadom